Co je domov?

Domov je místo, kde bychom se měli cítit dobře a kam se budeme rádi vracet. Místo kde budeme trávit čas se svou rodinou a kde budeme mít kousek svého soukromí a kam se uklidíme, když budeme chtít být sami. Místo kam se budeme rádi vracet, když půjdeme utahaní z práce. Nezáleží, jestli bydlíme v bytě, v rodinném domě nebo v paneláku.
obrovksá sedačka

Domov je pro většinu lidí samozřejmostí.

Tvoří ho spousta drobností, které nám jsou blízké a ke kterým máme nějakou citovou vazbu. Domov si vytváříme pomocí dekorací a doplňků, které se nám líbí a se kterými se budeme cítit dobře.

Jsou, ale mezi námi tací, kteří význam slova domov nikdy nepoznali. Děti, které z nějakého důvodu nemohou žít se svými rodiči, mezi ně patří. Jsou umístěny v dětských domovech. Ty šťastnější jsou zde umístěni pouze dočasně a mají možnost vrátit se zpět do svých rodin. Děti, které jsou zde umístěni trvale, význam slova domov asi jen těžko poznají. Dětské domovy se snaží dětem připravit co možná nejlepší dětství a start do života, ale přes veškeré úsilí všech co o děti pečují, se opravdovým domovem nestanou. K domovu patří i láska a té se dětem z dětských domovů i přes to, že jsou materiálně zajištěni, nedostává.
budha v hotelu

Láskyplné prostředí domova se snaží dětem poskytnout SOS vesničky, kde jsou umístěny děti, které nemají to štěstí, aby vyrůstali ve vlastních rodinách.

Prostředí, které se nejvíce přiblíží láskyplnému domovu, je pěstounská péče, dětem je zde poskytnut kvalitní náhradní domov.

Protikladem dětských domovů jsou domovy pro seniory. I pro seniory je těžké svůj domov opustit. Žili zde celá léta a ztrátu svého známého prostředí velice těžce nesou i přesto, že v domovech se snaží seniorům zachovat soukromí a plnohodnotný život, aby se cítili co nejlépe.

Važme si toho, že máme to štěstí mít svůj domov a pečujme o něho s láskou.