Co obnáší pořídit si tepelné čerpadlo


Tepelná čerpadla v Plzni a kdekoli jinde představují v současné době jedno z nejvýhodnějších řešení vytápění rodinných domů. Ve hře je samozřejmě cena energií, která v současné době šplhá do astronomických výšin, a díky tomu budou značně znevýhodněni lidé, kteří vytápí domy zemním plynem nebo elektrokotlem či dokonce elektrickými přímotopy.

tepelné čerpadlo před domem

Výhodné je prozatím stále topení dřevem, což se dalo předpokládat, a tak lze krbová kamna a krb spolu s tepelným čerpadlem považovat za významné konkurenty.

Jednou z největších předností tepelných čerpadel je poměrně levný provoz, minimální nároky na údržbu a velmi jednoduché ovládání celého zařízení, samozřejmě bez nutnosti obstarávat a skladovat palivové dřevo. Ovšem stejně jako u všeho jiného, počítejme i s některými úskalími tohoto řešení:

Úskalí tepelných čerpadel

Hluk – nejnovější modely tepelných čerpadel již vykazují nižší hodnoty hlučnosti, přesto je zde stále v provozu kompresor a ventilátor, a ty určitý hluk vydávají. Problém může někdy nastat při rozvibrování konstrukce celého zařízení, což se dá sice vyřešit, ale u ventilátorů počítejte vždy s nějakou úrovní hluku. Limitní hodnoty hlučnosti jsou ve venkovním prostředí v průběhu dne 45 dB a v noci 35 dB. Zároveň byste měli vědět, že čím menší průměr lopatek ventilátoru, tím vyšší hlučnost.

tepelné čerpadlo v domě

Pořizovací cena – zde se není asi o čem bavit, protože cena tepelných čerpadel bývá poměrně vysoká. Ta nejlevnější, např. pro provoz bazénu, pořídíte již kolem dvaceti tisíc korun, u těch, které vytápí rodinný dům, počítejte s částkou ve stovkách tisíc korun, nejčastěji mezi sto padesáti a třemi sty tisíci korunami.

Radiátory versus topení v podlaze – radiátory, na rozdíl od podlahového topení, obecně vyžadují vyšší teplotu vody, aby mohly poskytnout potřebné teplo v místnosti. Je to dáno jejich konstrukcí, protože teplo se od nich šíří zejména kolmo vzhůru ke stropu z poměrně malé plochy, a teprve pak přechází dál, zatímco u podlahového topení teplo sálá z celé podlahové plochy přímo vzhůru. Výhodnější je tedy kombinace tepelného čerpadla a podlahového topení, protože potřebujete ohřát vodu v topném systému na nižší teplotu.