Jak účinně ochránit zvířata před klíšťaty?

Jistě to dobře znáte, spray proti klíšťatům je téměř neúčinný, pěna jakbysmet, obojek jen v místě, kde je nasazen, navíc psovi vypadává v jeho okolí srst. Řešením jsou antiparazika ve formě žvýkacích tablet. 
velké klíště
Existuje několik druhů a jedním z takových účinných preparátů je tableta Braveco. Paraziti si na něj nevybudovali rezistenci a jedna tableta ochrání zvíře po dobu osmi hodin u blech a u nasátého klíštěte až 12 hodin. Princip účinnosti tablet spočívá v tom, že parazity usmrtí, tedy jak živé blechy v kožichu, tak i přisátá klíšťata.
Vynikajícím přípravkem, který opravdu zabírá, je i Nexgard. Ochrání zvíře před klíšťaty po dobu 30 dnů a před napadením blechami až 40 dnů. Blechy v kožichu a přisáté klíště hynou do 48 hodin po aplikaci.

Tablety proti parazitům zakoupíte u veterináře, nebo ve zverimexu

Značnou výhodou tablet je možnost zvíře vykoupat. Přípravky jsou pro zvířata naprosto bezpečné a netoxické, nebezpečné nejsou ani pro děti. Nežádoucí účinky byly pozorovány jen v ojedinělých případech, obvykle došlo jen k lehkému průjmu. Uvedené tablety můžete zakoupit pouze ve zverimexu, nebo na veterinárních klinikách. V e-shopech je neseženete. Některé ordinace drží tyto výrobky skladem a pravidelně připravují akční slevy. Pro Vaši představu: tablety Braveco pořídíte v balení 10 – 20 kg za cenu zhruba 700 Kč, tablety Nextgard balení 10 – 25 kg za 300 Kč.
pozor klíště

Blechy a klíšťata, to není jen sezónní záležitost

Mezi lidmi panuje mýtus, že klíšťata a blechy jsou pouze sezónní záležitost, a že v zimě zvířatům žádné nebezpečí přece nehrozí. Není to tak docela pravda. U klíšťat ano, ale u blech rozhodně ne. Blecha jako hostitel naklade do srsti vajíčka a ta ze zvířecí srsti postupně vpadávají všude tam, kde se pohybuje, tedy v autě na sedačku, doma na koberec, sedací soupravu atd. Z vajíčka se později líhnou larvy a těm stačí jen, aby byly v teple. Larva se pak zakuklí a kukla bez problémů přežije bez potravy i 100 dní. A klíšťata? Ta v poslední době prodlužují období aktivity vzhledem k teplejšímu průběhu jara a podzimu a snižuje se i jejich intolerance vůči nízkým teplotám.