Smaltované plechové a plastové cedule jako připomínka starých dobrých časů

Kdo někdy propadl sběratelské vášni, jistě dokáže pochopit, jak se asi cítí majitelé sbírek plechových cedulí a různých dalších tabulek s nápisy. Sběratelství je svým způsobem životní styl, ne každý mu holduje, ale dlužno dodat, že Češi jsou národem sběratelů již po staletí. Nejvíce se tato vlastnost projevila za socialismu, kdy lidé měli nazbyt fůru času, a jakmile si odpracovali svých osm a půl hodiny, byli odkázáni na víceméně omezené možnosti zemí socialistického bloku. Svobodné cestování po světě nepřipadalo v úvahu a absence výpočetní techniky na úrovni, jakou známe dnes, umožnila věnovat se zálibám převážně zemitým – tedy kutilství a sběratelství.

značky

Zlatá cedulová horečka

Že jsou Češi po cedulích posedlí, dokazuje i současný zájem o retro smaltované cedulky a také o označovací tabule tramvajových a autobusových zastávek, nebo cedulí z bočních vývěsních štítků v tramvajích. Zlatá cedulová horečka proběhla docela nedávno v jihomoravské metropoli. Ve zdejších vozidlech městské hromadné dopravy se postupně zavádí elektronický systém značení a plastové a plechové cedulky postupně ze všech vozů mizí. Nekončí ale na šrotišti, nýbrž v soukromých sbírkách. Nejoblíbenější jsou smaltované tabulky se symboly tramvají a trolejbusů a cedule se seznamem zastávek a také plechová čísla jednotlivých linek.

cedule

Ceny exponátů jsou spíše symbolické, dá se však očekávat, že se mezi sběrateli rozpoutá horečný boj a budou se na webových aukrech prodávat i za několikanásobně vyšší částky. Například plechové označníky pořídíte za 100 Kč, tabulky zastávek za 50 korun, a smaltovaná čísla linek za 20 Kč. Některé tabulky si z nostalgie domů odnáší i zaměstnanci dopravního podniku. Jiné starší cedulky končí v Technickém muzeu města Brna, kde budou připomínat staré dobré časy zašlé slávy označování městské dopravy ryze analogovým způsobem. Digitální érou zkrátka někteří lidé ztrácí tu pověstnou příchuť sběratelského nadšení, kterou milovníci různých cedulek od plastových pracovních výstražných, zákazových a informativních až po smaltované retro unikátní kousky na vlastní kůži zažili.