Molitanová metráž pro čalounění a zátěžové matrace

Vyznat se v dnešní době v matracích, je docela věda. Platí to ovšem téměř ve všech odvětvích lidské činnosti – čím větší výběr na trhu, tím více možností k porovnání a také delší rozvaha. Pokud se neřadíte k naprostým flegmatikům, kterých je dle statistik naprosté minimum, rozhodně byste měli tomuto tématu věnovat alespoň několik hodin času a prostudovat teorii, než vkročíte do obchodu a ukážete prstem prodejci, že tuhle chcete, a jinou ne.
závěsy na oknech.jpg
Soudobému trhu dominují matrace pěnové, které postupně vytlačují své pružinové předchůdce. Zpravidla se veškerá výroba lůžkových podkladů točí kolem polyuretanu, tzv. PUR pěny, neboli zlidovělého obchodního názvu „molitan“. Mimochodem, víte, že molitan pochází z latinského slova „molis“ (měkký) a koncovky polyuretan (tan), a že jej vymyslela paní Alena Knoppová v Břeclavi v roce 1964?
bílé povlečení.jpg
Od pružinových matrací lidé odstupují především z hygienických důvodů a kvůli pohodlí. Že jsou výrobky z pěny pohodlnější, není až tak těžké odvodit, ale v první řadě jde o to, že se velice špatně udržují. Nedají se omývat vodou, pružiny uvnitř podléhají korozi, přitom se po určité době uvnitř nahromadí mnoho šupinek kůže a kožního mazu a tímto palivem se živí armády roztočů.

Jaká velikost

Obecně vzato by měla matrace z molitanové metráže být delší alespoň o 10 cm, v ideálním případě o 20 cm, než výška postavy. Co se týče šíře, za optimální se považuje 90 cm pro jednolůžko. V současnosti se do módy opět vrací tzv. juniorské postele, kterým se říká „postel na přilehnutí“. Určeny jsou pro jednu osobu, ale dva lidé se na ní při troše skromnosti vyspí. Pro jednoho však představují nesmírný komfort, zvláště v případě tzv. snídaně do postele s proutěným podnosem, nebo s rozevřeným notebookem vedle sebe.
U dvoulůžek partnerských by se mělo přihlížet k tomu, zda využít celistvou dvoumatraci, např. z molitanové metráže, nebo raději preferovat dvě oddělené, každou s jinou tuhostí. Rozhodující je vždy, zda partneři upřednostní noční mazlení, tělesný kontakt, nebo sex na jednolůžku, anebo zda jim obracení toho druhého vadí a raději spí odděleně.