Za práci se platí

Je naprostou samozřejmostí, že za práci se platí. A pokud už se mají pro nějakou firmu sehnat zaměstnanci, musí se jim nabídnout takové peníze, které tito coby odměnu za svoji práci akceptují. Kdyby tomu tak nebylo, je nad slunce jasné, že by nebyl nikdo nalezen a nikdo by takovou práci nedělal.

Zaměstnavatelé tak každému ze svých zaměstnanců určitou mzdu nabízejí. A tím, co se tu tradičně nabízí, je mzda hrubá. Podnik prostě spočítá, kolik si může dovolit za určitého zaměstnance utratit, a takovou částku mu sdělí. A je to.

deset liber

Jenže ona není zmíněná mzda, jež se nazývá hrubá, pro zaměstnance zase až tak relevantní. Jistě, je důležitá, protože se od ní odvíjí to, co bude zaměstnanec pobírat, jenže ještě vůbec nevypovídá o tom, kolik přesně že bude taková mzda činit. Z hrubé mzdy se totiž musí nejprve vypočítat mzda čistá, jež je právě tím, za co zaměstnanec posléze žije.

A aby takový (potenciální) zaměstnanec zavčasu věděl, kolik mu tu dají, měl by si to přepočítat. Aby se za hrubou mzdou, která se mu líbí, neskrývala výplata, jež nebude stát za to.

slečna a libry

A nechce-li takový člověk zbytečně utrácet za nějakého účetního, může najít i alternativní, snadnější a bezplatné řešení, jímž je kalkulačka mzdy kalkulackacistemzdy.cz. Taková kalkulačka se prostě jenom otevře na internetu, zadá se do ní pár zásadních údajů a ona už sama spočítá a ukáže, kolik z poskytované hrubé mzdy dotyčnému člověku zbude.

Zmíněná kalkulačka si totiž poradí i s povinnými odvody, o nichž my laikové nejednou třeba nemáme ani potuchy, odečte nám sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu bez případných slev na této, a my hned víme to, co potřebujeme vědět. A nehrozí, že bychom vzali práci, u níž by se později ukázalo, že jsme ji snad ani brát neměli, protože při výši čisté mzdy se nám tato nevyplatí.

A to je, jak se jistě shodneme, hodně důležitá věc.