Životopis – jak na něj?

Životopis je stále základním kamenem v sebeprezentaci na profesním poli a proto bychom jeho přípravu neměli podceňovat. Rad, jak napsat správně životopis existuje nespočet, ale my se podíváme na moderní přístupy, jak svůj životopis odlišit od těch ostatních. Protože dost často se sejde životopisů mnoho na jednu pozici a procházejí sítem ať už personalistů anebo asistentů apod. Poměrně hojně se stává, že ti, kteří rozhodují, vybírají až z dopředu vybraných jmen.
Životopis je bez debaty prvním nárazníkem k vaší vysněné práci a je proto nutné mu věnovat náležitou pozornost. Co bychom tedy měli udělat pro to, abychom uspěli?
stojan na tužky
V době, která si podle doporučení Evropské rady žádá ideálně znalost až dvou světových jazyků, je dobré mít připravenu i cizojazyčnou verzi svého životopisu. Není vůbec od věci nechat si svůj výtvor zkontrolovat v nějaké jazykové agentuře či rodilým mluvčím. Samozřejmě záleží na tom, o jakou pozici by se jednalo, ale tím nic nezkazíte a nadnárodní firmy dávají často cizojazyčným verzím přednost. Pokud je cizojazyčná verze vyžadována, obvykle přidáváte i cizojazyčný motivační dopis.
chlupaté ruce
Dalším neméně důležitým bodem je ten, že se nevyplácí vtipkovat a je dobré a žádoucí zdržet se rádobyvtipných poznámek. Jednoduše proto, že ten, který bude váš životopis číst, nemusí být naladěn na váš smysl pro humor. Toto je dobré nechat až do kolektivu, který budete nějakým způsobem znát.
Vhodným bodem je vaše profesionální fotografie v horním rohu dokumentu. Zaměřte se na opravdu profesionální pasovou fotografii. Nevhodným řešením je selfie fotka či jakákoli z dovolených, různých akcí s přáteli apod. Tím můžete hodně zkazit.
psaní cv
Také je dobré nepsat velkým nadpisem, že se jedná o životopis, protože to každý ví, ale naopak na začátku dokumentu zvýraznit svoje jméno. Spíše vhodnějším řešením je životopis v bodech. Ty psané ve větách už tolik netáhnou. A pozor, dnes nikoho nezajímá, kam jste chodili na základní školu. Proto pište vzdělání až od učebních a maturitních oborů výše.