V kolika letech má žena ideálně otěhotnět?

Správné načasování těhotenství záleží na mnoha faktorech
Kdy mám otěhotnět? Existuje ten správný čas, kdy přivézt dítě na svět? Jak moc je důležitý věk, když se snažím o miminko? Přesně tyhle otázky se každý den honí hlavou milionům žen. Nelze na ně jednoznačně odpovědět. Vhodný čas totiž záleží na různých faktorech. Žena může otěhotnět pouhých šest dní v měsíci.
těhotná nevěsta
Pravděpodobnost, že se to v daném cyklu podaří, je tedy poměrně nízká, pohybuje se někde mezi 20 až 30 procenty. Důležitým faktorem je rovněž bezesporu věk ženy. Z čistě biologického hlediska se jako ideální jeví věk mezi 20 až 29 lety, v tomto věku je totiž žena nejplodnější. V tomto období je rovněž nízké riziko potratu, pravděpodobnost donošení zdravého plodu je tedy vysoká. Lékařům by se nejvíce zamlouval věk okolo 25 let, žena má v té době nejkvalitnější vajíčka a je celkově nejzdravější. Plodnost u žen klesá po 30. roce a rapidně zejména po 35. roce, kdy je pravděpodobnost otěhotnění pouhých 16 %. Ve 40 letech už je to jen 7 %.
Věk nastávajících matek dlouhodobě roste
Mnoho současných žen těhotenství nicméně záměrně posouvají do vyššího věku. Třeba proto, že dosud nenalezly takového partnera, se kterým by si přály založit rodinu. Ženy děti neplánují kvůli kariéře, dále si chtějí prostě užívat a cestovat.
nohy pod peřinou
Jak věk ovlivňuje těhotenství
Po 35. roce ženy se zvyšuje pravděpodobnost chromozomálních poruch u nenarozeného dítěte. Z tohoto důvodu by žena měla podstoupit dodatečná vyšetření, jako například odběr plodové vody, ze kterého by se zjistil možný genetický defekt dítěte. Jednou z nejčastějších poruch je Downův syndrom. Většina dětí starších rodiček se narodí navzdory rizikům naprosto zdravé. Ženy ve vyšší věkové skupině podstupují častěji císařský řez.
Čísla a fakta
·         pravděpodobnost otěhotnění v jednom měsíčním cyklu je 25 %
·         v průměru trvá 4 měsíce, než žena otěhotní
·         během prvního roku otěhotní 90 % žen

5/5 - (1 vote)