Jak omládnout v menopauze

V životě každé ženy přijde období, z kterého má obavy, protože jí vlastně její tělo dává vědět, že končí období mládí. Stárnutí je však přirozené a nikoho z nás nemine. Záleží jen na každé ženě, jak se s nastupujícím přechodem vyrovná a co sama dokáže pro svoji hormonální rovnováhu udělat.
ovocná mísa s ořechy.jpg

Nedostatek ženských hormonů dokáže s ženou pořádně zatočit. V této době, tedy okolo padesáti let, se kromě obvyklých klimakterických potíží rozvíjí také poruchy štítné žlázy, většinou její snížená funkce. To dohromady s nedostatkem ženských hormonů silně naruší psychickou stabilitu i tělesné projevy. Začnou vypadávat vlasy, vysychat pokožka. Nastává pokles svalové hmoty a zvětšování tukových zásob, hrozí osteoporóza. Mizí nejen ženské křivky, ale i ochranný účinek estrogenů na srdce a cévy.

NAŠTĚSTÍ TU JSOU FYTOESTROGENY

Jsou ženským hormonům velmi podobné, a tak dokáží klimakterické obtíže účinně zmírnit. Proto jsou také silnou konkurencí hormonální substituční léčby. Stravou se dá hodně ovlivnit, neboť potíže v menopauze nejsou nijak dané geneticky.
blondýna s jablkem.jpg

V čem najdete zázračné fytoestrogeny? Především jsou to:

· sója a lněné semínko

· luštěniny, celozrnné obiloviny

· ořechy, ovoce a zelenina, zejména hroznové víno a lesní plody

· zastudena lisované oleje a aromatické bylinky

Doplňky stravy s červeným jetelem, vojtěškou, ploštičníkem a lékořicí doporučují dnes i mnozí lékaři a uznávají i jejich schopnost předcházení degenerativním procesům v těle.

ČEHO SE VYVAROVAT

I když se vyhnete syntetickým hormonům, křehkou hormonální rovnováhu dokáže narušit i běžné pití vody z vodovodu! Tvrdí se, že je nezávadná, ovšem její hormonální znečištění není vůbec zanedbatelné. Vyplatí se také vyhnout se nevhodným éčkům, škodlivým chemikáliím v potravinách, ale i nesmyslným dietám.